Gdy po zrealizowaniu pierwszych projektów na Madagaskarze założyliśmy Stowarzyszenie MISEVI Polska, postanowiliśmy, że naszym głównym zadaniem będzie słuchanie. Przecież to od niego zaczyna się prawdziwe wsparcie. Czy myśleliśmy wtedy o tym, że słuchając naszych znajomych z południa Czerwonej Wyspy, zostaniemy poproszeni o pomoc w budowie studni? Nie, nikt z nas tego nie przewidywał.

5 lat temu niewiele wskazywało na to, że oprócz projektów edukacyjnych i medycznych zaangażujemy się również w pomoc humanitarną, a taka właśnie jest w tym momencie na południu Madagaskaru niezbędna. Bez niej każda kolejna inicjatywa będzie albo niemożliwa, albo bardzo trudna w realizacji. Wyspa boryka się z największą od 40 lat suszą.

Jak podaje Outriders.ru, według Światowego Programu Żywnościowego ok. 400 tysięcy ludzi doświadcza głodu z powodu długotrwałych susz na południu wyspy. Tysiące ludzi opuściło domy na wsiach i w poszukiwaniu pożywienia przeniosło się do miast. Madagaskar jest jedynym państwem na świecie, w którym nie toczy się konflikt zbrojny, ale mieszkańcy stoją w obliczu katastrofy humanitarnej. Zjawisko pustynnienia wyspy oraz występowania nagłych, zmiennych stanów atmosferycznych dotyczy w dużej mierze południa wyspy, czyli między innymi Tôlanaro (Fort Dauphin) i okolic – miejsc, w których prowadzimy projekty edukacyjne, medyczne oraz fizjoterapię.

100 dni intensywnej pracy

Poproszeni przez lokalną społeczność o wsparcie finansowe w budowie kilku studni, postanowiliśmy otworzyć projekt 100 dni dla studni. W tym czasie będziemy zbierać fundusze na ich budowę w okolicach Tôlanaro oraz prowadzić program edukacyjny na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na życie mieszkańców Madagaskaru.  Zrzutkę na budowę  studni znajdziecie pod tym linkiem:  https://zrzutka.pl/z83aeh

Dlaczego akcja potrwa 100 dni?

Dobry projekt musi mieć ramy czasowe. Dzięki temu, że wiemy, ile potrwa, jesteśmy w stanie dokładnie rozplanować działania edukacyjne i promocyjne, a następnie wykonać ewaluację działań. Nasi współpracownicy z Madagaskaru również będą mogli rozplanować swoją pracę – najważniejszą, bo polegającą na wyznaczaniu miejsc na studnie i ich budowę.

Jak będzie przebiegała współpraca?

Projekt budowy studni to projekt partnerski. MISEVI reprezentuje polską stronę projektu, parafia w Tôlanaro – malgaską. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności (również firm) już teraz udało się wynegocjować niższe (aż o 50%) ceny wiercenia studni. W pracę przy ich budowie zaangażowani są mieszkańcy miejscowości, w których powstają. Naszym (strony polskiej) zadaniem jest zebranie funduszy oraz prowadzenie rzetelnej edukacji globalnej. Liczymy na Wasze wsparcie finansowe, jednak chcemy, by było ono wynikiem zrozumienia powagi sytuacji. Na temat kryzysu klimatycznego na Madagaskarze wciąż niewiele się mówi. Czujemy się w obowiązku informowania o tym, w jakiej sytuacji znajdują się teraz Malgasze.

Jakie wątki będą poruszane w trakcie edukacyjnej części akcji 100 dni dla studni?

Podczas akcji edukacyjnej skupimy się przede wszystkim na wyjaśnieniu przyczyn ograniczonego dostępu do wody pitnej na Madagaskarze. Wytłumaczymy, w jaki sposób wpływa to na codzienność Malgaszów: edukację, opiekę zdrowotną, gospodarkę. Bardzo obszernie (ale i interesująco) opowiemy o tym, jak epidemia COVID-19 doprowadziła do drastycznego zubożenia społeczeństwa oraz ograniczyła dostęp do pożywienia. Zapytamy pracowników urzędu miasta Tôlanaro o to, jak z ich perspektywy wygląda sytuacja na miejscu. Poprosimy przedstawicieli Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej o komentarz w kwestii możliwości niesienia potencjalnej pomocy humanitarnej na Czerwonej Wyspie.

Dlaczego powinnam/powinienem zainteresować się akcją?

Informacje, które będziemy przekazywać, opracowane są przez osoby, które są ekspertami w danej dziedzinie lub bardzo długo zajmują się danym tematem. Informacje z raportów międzynarodowych oraz mediów zagranicznych uzupełnione są przykładami „z życia codziennego” – obserwacjami wolontariuszy, którzy pracowali na południu wyspy. Temat suszy na południu Madagaskaru oraz postępującego na całej wyspie kryzysu gospodarczego nie jest poruszany w polskich mediach. Chcemy tworzyć treści, które – przedstawione w sposób interesujący – sprawią, że będzie poruszany częściej i z większą rzetelnością.

100 dni spotkań przy studni

W czasie trwania projektu chcemy stać się grupą, która poprzez swoją dociekliwość w szukaniu informacji, chęć popularyzowania ich, empatię i determinację do tworzenia mądrych rozwiązań pomocowych pokaże, że jest blisko Malgaszów w trudnych dla nich momentach. Podczas tych 14 tygodni chcemy:

  • rozmawiać i wchodzić w interakcje z odbiorcami w Polsce;
  • pokazywać, że możliwa jest współpraca międzynarodowa, międzyreligijna i międzyetniczna – nawet jeśli realizowana jest przez internet;
  • budować studnie zarówno fizyczne, jak i te metaforyczne, czyli okazje do spotkania międzykulturowego – dostęp do wody jest tak samo ważny dla wszystkich.

100 dni szukania rozwiązań

Przygotowujemy się na intensywne działania. Chcemy, by wyznaczony przez nas czas był w pełni poświęcony na szukanie realnego wsparcia finansowego. Naszym celem jest zebranie kwoty, która pozwoli na budowę 5 studni.  Możesz nam pomóc:

  • proponując zaprzyjaźnionym firmom dołączenie do zbiórki;
  • udostępniając treści, które będą pojawiały się w naszych mediach społecznościowych;
  • angażując bliskie Ci osoby do uczestnictwa w zbiórce.

Prognozy na najbliższe lata są groźne – braku dostępu do wody pitnej doświadczy coraz więcej z nas. Malgaszów dotknie to w szczególny sposób. Mamy jednak jednak wiedzę i umiejętności, by skutecznie zminimalizować to zagrożenie. Czy chcesz nam w tym pomóc?

Komentarze

Komentarze